Γιά τις γενικές οδηγίες που αναφέρονται πιό πάνω δεν υπάρχουν επίσημοι κανόνες , αλλά μόνο εθιμικοί οι οποίοι διαφέρουν από κάθε περιοχή .
Ετσι σε κάποιες περιοχές στο εμβαδόν του μεταβιβαζόμενου διαμερίσματος , υπολογίζονται και τα κοινόχρηστα , ακόμη και οι μεγάλες βεράντες .

Εγώ θεωρώ ότι σε περίπτωση τοίχου ιδιοκτησίας και κοινόχρηστου , ο τοίχος πάει όλος στην ιδιοκτησία , γιατί η ιδιοκτησία θεωρείται κλειστή με διπλό τοίχο ούτως η άλλως , αλλά και ότι τα κοινόχρηστα υπάρχουν χάριν των ιδιοκτησιών και έτσι μόνο το ελάχιστο απαιτούμενο εμβαδόν τους , θα πρέπει να μην υπολογίζεται στην ιδιοκτησία .

Συμφωνώ με τον zavi ότι θα πρέπει να κάνμουμε στρογγυλοποιήσεις στην ακέραια μονάδα σε όλα στον πίνακα , ακόμα και στα εμβαδά , μιά και ούτως η άλλως προβλέπεται ανοχή 2 - 3 % .

Ενα άλλο θέμα που θέλω να συζητήσουμε , είναι τι γίνεται με τον αντισεισμικό αρμό και με τις μεσοτοιχίες που αφήνονται εκτός του Φ.Ο. του κτιρίου .
Οπως ξέρετε ο αντ. αρμός μετράει στην κάλυψη , αλλά όχι στη δόμηση .
Στην πράξη όμως πρόκειται γιά τοίχο , μιά και το τμήμα αυτό του οικοπέδου ακολουθεί τον κάθε όροφο . Σε περιπτώσεις μικρών οικοπέδων που κολλάς από τις 2 μεριές και έχεις και μεσοτοιχίες μπορεί αυτός ο αρμός να είναι 20-30 εκ από κάθε πλευρά και το συνολικό εμβαδόν να είναι από 5 μέχρι 10 τμ . Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ? Θεωρείται εμβαδόν του διαμερίσματος , η απλά ξεχνάμε την ύπαρξη του ?
Ρωτώντας τον δικηγόρο μου , μου είπε ότι δεν υπάρχει συνολικός τρόπος αντιμετώπισης .

Περιμένω τις απόψεις σας .